Saçlar Neden Dökülür?
 
Kalıtım: Androjenik veya androgenetik alopesi olarak adlandırılan kadın tipi saç dökülmesi, Ailedeki kadınlarda belli yaşlarda dökülme görülüyorsa, kişinin de buna yatkınlığı olabilir.

Erkek Saç dökülmesi:30 lu yaşlarda başlar, 60 lı yaşlarla birlikte  3 erkekten 2 sinde saç dökülmesi görülür. Genetik  ve erkek seks hormonlarını azalmasına bağlı gerçekleşir.

Yaşlanma:50’li ve 60’lı yaşlara giren kadınlarda saç dökülmesi ve incelmesi sık görülmekte.

Fiziksel stres: Her tür fiziksel travma, geçirilen ameliyat, uzun süren bir hastalık, bazen uzayan grip bile geçici saç dökülmesine neden olabiliyor.Dökülme, genellikle travmanın 3-6 ay sonrasında fark edilir hale gelir.

Duygusal stres: Duygusal stresin saç dökülmesine neden olması, fiziksel stresten daha az rastlanır.Çok uzun süren üzüntüler, boşanma veya çok sevilen birini kaybetme gibi olaylar sonrasında görülebilir.

Kilo kaybı: Ani kilo kaybı saç dökülmesi veya saç incelmesiyle sonuçlanabilir. Saç dökülmesi, belirgin kilo kaybının yanı sıra bulumia gibi bir yeme bozukluğunun belirtisi de olabilir.

Protein eksikliği:Beslenmede yeteri kadar protein alınmadığında, vücut bu eksikliği gidermek için saçın büyümesini yavaşlatıyor.

Kadınlık hormonları: Hormonal değişiklik , hamilelikte saç dökülmesine neden olabildiği gibi menopoz da aynı etkiyi yaratabilir.

Hamilelik:Saç dökülmesine neden olabilen, bir tür fiziksel strestir.Saç dökülmesi doğum sonrası daha sık görülür.

Polikistik over sendromu (PKOS): Erkek ve dişi seks hormonları dengesizliği. Androjenin fazla olması over kistine, kilo almaya, aşırı diyabet riskine, menstrual periyodda değişikliğe, kısırlığa ve saç incelmesine neden olabilir.

A vitamini fazlalığı: İhtiyaç fazlası vitamin kullanımı özellikle A vitamini içeren takviye ve ilaçlardaki aşırılık, saç dökülmesini tetikleyebilir.

B vitamini eksikliği: B vitamini seviyesinin düşük olması da saç dökülmesinin nedenlerindendir.

Düzenli Kullanılan Bazı İlaçlar: Bazı ilaç sınıfları saç dökülmesini artırabilir.Kan sulandırıcıların bir bölümü,bazı antidepresanlar ve beta-blokerler.

Anabolik steroidler: Anabolik steroid  kullananlarda polikistik over hastalığına benzer etki görlür.Saç dökülmesi nedenidir.

Anemi: 20 – 50 yaş aralığında neredeyse 10 kadından 1 inde demir eksikliği  görülmekte.

Tiroid Hastalıkları: Tiroid bezi fonksiyon bozukluları saç dökülmesine neden.

İmmün Sistem  Hastalıkları: Bağışıklık sistemini zayıflatan tedavisi uzun yıllar alan Lupus gibi bazı hastalıklar saç dökülmesine neden.

Kemoterapi: Kanser tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar saç dökülmesine neden olabilir. Kemoterapi, hızla bölünen kanser hücreleriyle beraber, hızla bölünen saç hücrelerini de yok eder. Kemoterapi durduktan sonra saçlar yeniden uzar.

Sıkı ve gergin şekillendirme: Sıkı saç örgüleri, saçı düzleştirmek için yıllar boyu kullanılan kimyasal gevşeticiler verilebilir.

 
Lifeplus Nişantaşı
 
Lifeplus Nişantaşı
 
Lifeplus Nişantaşı - Vectra 3 Boyutlu Görüntüleme
 
Lifeplus Nişantaşı
 
 

UYGULAMALARIMIZ

 

Yazılarımız