10 Soruda Estetik Botoks
 

Ameliyatsız estetik uygulamalarının en sık yapılanı, en güncel olanı ve bakıldığında daha uzun süre yerini koruyacak olan botoks hakkında merak ettiklerinizi 20 yılı aşkın tecrübem ile sizin için derledim.

Dahası, aşağıda cevabını bulamadığınız sorularınız için misafirimiz olun, Vectra M3 3D ile değerlendirelim ve cevaplandıralım.

Dr. Ahmet Karaçam

Dr. Ahmet Karaçam

 
Botoks nedir?
Botulinum toksininin ilaç endüstrisinde kullanılan türevlerinden elde edilir.

 

Botoks nasıl etki eder?
Uygulandığı bölgedeki kas hareketlerini geçici bir süre kısıtlar. Böylece çeşitli mimikleri yaparken oluşan yüzdeki kırışıklıklar, geçici olarak giderilmiş olur. Botoks, yüz germe ameliyatı gibi cerrahi bir yöntem değil, enjeksiyonlu bir uygulamadır. Yüzünüzdeki etkisini hekiminiz size anlatacaktır. Uygulama öncesine en yakın sonucu Vectra M3 3D görüntüleme yöntemi ile almakta ve uygulama sonrası nasıl bir görünüme kavuşacağınızı size göstermekteyiz.

 

Botoksun vücuda zararı var mı?
Kırışıklık açmak yapılan estetik botoks uygulaması, çok düşük dozda olduğundan genel kan dolaşınama katılmaz. Vücuda bir zararı yoktur. Modern tıpta 1980’lerden beri kullanılan ve FDA onayı olan Botulinum toksini, Türkiye’ye sağlık bakanlığı izni ile getirilen bir ilaçtır.

 

Botoks nerelere yapılır?
Mimik hareketlerine bağlı oluşan tüm kırışıklıkları açmak yapılır.

 • Kaş arası,
 • Göz kenarı,
 • Alın yatay çizgileri,
 • Dudak üstü çizgileri,
 • Burun üstündeki çizgiler,
 • Boyun çizgilerini açmada,
 • Ayrıca,
 • Avuç içi ve koltuk altı terleme tedavisi,
 • Kronik migren tedavisinde,
 • Diş gıcırdatmada,
 • Baldır inceltme,
 

Botoksun etkisi ne kadar sürer?
İlk yapılan botoks etkisi yaklaşık 4.5-5 ay kadar sürer. Bir sonraki estetik botoks uygulamasını kırışıklıklar meydana gelmeye başladığı anda yaptırdığınız takdirde etki süresi 8 aya kadar uzar.

 

Botoks yaptırdığım belli olur mu?
Botoks bir tıp doktoru uygulamasıdır. Tıp doktoru dışında estetik uygulamasını yaptırmayınız. Uygulama, deneyimli bir hekim tarafından simetrik bölgelere eşit olarak yapıldığında belli olmaz.

 

Botoks ile kaşlarım düşer mi?
Uygulama sonrası, çok nadiren de olsa geçici kaş düşmesi (pitoz) ile karşılaşmaktayız. Kaş düşmesi, kısa sürede özel bir damla ile düzelen bir durumdur. Bu nedenle botoks, sadece bir tıp doktoru tarafından uygulamalı!

 

Estetik botoks uygulaması sonrası görüntümden memnun kalmazsam?
Uygulamayı yaptırdığınız hekim ile görüşüp, sık kontrollerle düzeltilebilir. Ancak cerrahi bir uygulama olmadığı için etkisi sınırlıdır. Uygulamayı yaptıracağınız hekimin sizi iyi bilgilendirmesi gereklidir.

 

Botoks etkisi geçince daha kötü olur mu?
Etkisi geçince kesinlikle daha kötü olmaz, yalnızca eski halinize dönersiniz.

 

Botoks yaptırmak can acıtır mı?
Öncesinde lokal anestezik krem kullanılır. Uygulama çok ince iğneler ile yapılır. Bu yüzden önemsenecek bir acı yoktur.

 
Lifeplus Nişantaşı
 
Lifeplus Nişantaşı
 
Lifeplus Nişantaşı - Vectra 3 Boyutlu Görüntüleme
 
Lifeplus Nişantaşı
 
 

UYGULAMALARIMIZ

 

Yazılarımız