Selenyum

Selenyum - Lifeplus | Nişantaşı

Selenyum, az bilinen aslında çok önemli bir mineral. Dünya da yaklaşık 1 milyar insan selenyum eksikliğinden muzdarip. Güçlü bir antioksidan olan selenyum, bağışıklık sisteminin etkin çalışması için gerekli, bu nedenle, yetersiz seviyeler hasta olma olasılığını artırabilir. Ayrıca DNA sentezine yardımcı olur ve sağlıklı bir metabolizmanın korunmasına yardımcı olur.

Selenyum nedir?

Selenyum, toprakta doğal olarak bulunan mineral. Suda ve bazı yiyeceklerde de bulunur. Vücudun diğer temel vitamin ve minerallerden daha azına ihtiyaç duyduğu için mikro besin olarak adlandırılır.

Selenyum Faydaları

Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmesine ek olarak metabolik süreçleri hızlandırma, üreme, DNA sentezi ve tiroid fonksiyonlarının düzenlenmesinde rol alır.

Kansere neden olan, hücre hasarını önlemeye yardımcı güçlü antioksidan özelliklere sahip. Antioksidan özellik, yaşlandıkça demans riskini azaltmaya da yardımcı. Araştırmalar selenyumun, özellikle kadınlarda tiroid fonksiyonunu desteklemek, HIV’in AIDS’e ilerlemesini önlemek, düşük yapma riskini azaltmak ve astım semptomlarını hafifletmek gibi faydaları olduğu yönünde.