Masseter Botoksu

(Diş Sıkma & Çene Botoksu)

Massater Botoksu - Lifeplus Nişantaşı

Masseter Botoksu (Diş sıkma botoksu – Çene botoksu) Nedir?

Çene bölgesinin her iki yan arka köşesinde bulunan ve en güçlü çiğneme kası olarak bilinen masseter kasının büyüyerek, dışarıdan görünür hale gelmesine masseter hipertrofisi adı verilir. Bu durumun en yaygın sebepleri, diş sıkma ve gıcırdatma , çok fazla sakız çiğnemek ve sıklıkla sert gıda (Et-tavuk) tüketilmesidir. Bu sıkıntılı durumun tedavisinde yapılan uygulama masseter botoksudur. Yüzün alt kısmının inceltildiği estetik işlemdir.

Diş sıkma alışkanlığı, yüz ve çiğneme kaslarında büyümeye yol açar. Yüzün görünümü değişir kare yüz oluşmaya başlar. Daha erkeksi ve sert bir görünen kare yüz masseter botoks uygulaması ile V haline dönüşür. Masseter kasının büyümesi, estetik ve fiziksel olarak rahatsızlık yaratabilir. Diş sıkma botoksu olarak da bilinen bu işlem, bazen hem estetik hem de sıkma tedavisi olarak uygulanır.

Masseter Botoksu Neden Yapılır?

Başlıca 2 neden ile uygulanır:

  • Estetik: Masseter kasının büyümesi, fonksiyonel olarak sorun yaratmaz. Ancak anormal büyüme, görsel olarak rahatsız edebilir. Çenede yanlara doğru genişleme ile kare yüz oluşmaya başlar. Bu durum erkeksi ve sert yüz hatlarından hoşlanmayan kadınlar tarafından sevilmez.
  • Fiziksel: Masseter kasının anormal derecede büyümesi, görüntü olarak sıkıntı oluşturmanın yanı sıra uykuda diş gıcırdatma ve diş sıkma gibi problemlere neden olur. Ağrı ve dişlerde aşınma veya kırılmaya neden olan bu durum çene botoksu veya masseter botoksu ile tedavi edilir.

Masseter Botoksunun Faydaları Nelerdir?

Bu işlemin bireylere en çok sağladığı faydalar:

  • Güvenli bir uygulamadır. Tecrübeli bir doktor tarafından uygulandığında riski yoktur.
  • Çene yapısını kare görünümünden daha ince ve V yüze kavuşturur.
  • Çene kaslarına yapılan bu botoks işlemiyle çene kasları küçülür. Daha ince ve belirgin çene hattı ortaya çıkar
  • Çene sıkma ve diş gıcırdatmadan dolayı gelişen ağrı geçer.

Kimler Masseter Botoksu Yaptırabilir?

Çene yapınsından memnun olmayan ve uygulamaya sorun teşkil edecek herhangi bir rahatsızlığı bulunmayan yetişkinler bu işlemi yaptırabilir. Ancak hamile veya emziren anneler ve genel sağlık durumu yerinde olmayan bireylere çene botoksu önerilmez.

Masseter Botoksu Nasıl Yapılır?

Çene botoksu uygulamasında botoks direkt olarak masseter kasına enjekte edilir. Yaklaşık anestezik krem sonrası 10-15 dakika süren bu işlem sırasında acı yok denecek kadar azdır. Uygulama sonrası günlük hayata dönülebilir.

Merak Ettikleriniz

Ortalama 10-15 dakika sürer. Bu uygulamanın etkisi 2-3 hafta içinde görülür ve hissedilir.

Ortalama 4-6 ay boyunca etkilidir. Bu süre çeşitli nedenlere bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Bu uygulama sonucunda elde edeceğiniz yüzde incelme 4 hafta içerisinde maksimum seviyeye gelir. Bu işlemle ortaya çıkan V etkisi (inceltici etki), 4-6 ay kadar devam eder. İşlemi ve dolayısıyla enjeksiyonları tekrarladığınız sürece, incelme etkisinin kalıcılığı artacaktır.

Genellikle ilk tedavinin ardından hastaların çoğu için ek tedavi gerekmez. Ancak daha fazla kontur isteyen bireylerin, 6 ayda bir tekrar enjeksiyon için işlemi yaptırmaları tavsiye edilir.

Botoks ile çene küçültme, çene kaslarının boyutunu küçültmek için kaslara botulinum toksini enjekte etme işlemidir. Botoks uygulamasıyla cerrahi olmadan yüz hatlarında iyileşme ve daha ince bir görünüm sağlanır.

Masseter Botoksu ile enjeksiyon, kasları rahatlatmanın yanı sıra zaman içinde zayıflatır. Bu durum, kasın boyutunu azaltırken daha ufak bir çene çizgisi ve daha dar görünen bir yüz elde edilmesini sağlar.

Bu tedavi işleminden sonra bireylerin herhangi bir ağrı veya acı yaşanmaz.

Bu işlemden sonraki süreçte yemek yediğiniz zamanlarda ağrı olmaz.

Masseter botoksu işleminin ardından ilk 24 saat makyaj yapmamanızda fayda vardır. Daha sonraki günlerde ise yapabilirsiniz.

İşlem sonrası;

  • Botoks 7-10 günde etkisini göstermeye başlar.
  • İlk birkaç saat kasları zorlayacak sert gıdalar önerilmez.
  • Bölgeye masaj yapmamanız gerekir.